Čo viete o záporných iónoch v ovzduší? Ak o nich počujete prvýkrát, zrejme vám to znie ako niečo škodlivé (keďže sú „záporné“). Pri iónoch v ovzduší je to však zavádzajúce, keďže čím je vyššia koncentrácia záporných iónov, tým je to pre ľudský organizmus lepšie.
Vplyvy záporných a kladných iónov
Akým spôsobom na nás vplývajú rôzne nabité ióny v ovzduší? Záporné ióny (anióny) môžu upokojovať nervy, regenerovať bunky, čistiť krv, zabraňovať upchávaniu krvných ciev a normalizovať krvný tlak, znižovať únavu, podporovať hladké dýchanie a zlepšovať fungovanie srdca.
Kladné ióny (katióny) však majú na ľudský organizmus negatívny vplyv. Môžu totiž viesť k rýchlejším prejavom starnutia a rôznym ochoreniam, ako sú ateroskleróza, alergie, rakovina, fyzická slabosť, reumatizmus, gastro ochorenia, neuralgia, bolesti hlavy a u žien aj menopauzálne poruchy.
Tvorba iónov a stavebné materiály
Ako sa vlastne rôzne nabité ióny tvoria? Čo sa týka katiónov, tie v bežnej domácnosti vznikajú napr. pri používaní mikrovlnnej rúry, plynovej varnej dosky, či počítača, čo sú všetko bežné zariadenia vyskytujúce sa prakticky v každej domácnosti. Koncentráciu katiónov tiež podporujú materiály ako kov, oceľ, či betón.
Tým sa dostávame k tomu, aký vplyv má na prostredie v domácnosti materiál použitý na stavbu. Samozrejme, pri kúpe bytu (kľudne aj v bytovom dome, ktorý sa ešte len stavia) nemáte vplyv na to, z akého materiálu bude bytový dom postavený. Ak však plánujete stavbu rodinného domu, je toto rozhodnutie na vás a (nielen) z tohto hľadiska sú najlepšou voľbou montované drevodomy.
Drevo (ale tiež napr. aj kameň) totiž patrí medzi stavebné materiály, ktoré podporujú koncentráciu aniónov v ovzduší. V drevostavbách tak vďaka stavebnému materiálu nastáva eliminácia negatívnych vplyvov katiónov. Takže aj túto skutočnosť je možné pridať na zoznam výhod moderných drevostavieb.
Zdroj obrázka:
Autor: EyeEm / freepik.com