Posted on

Kožné problémy sú pre mnohých ľudí témou číslo jeden. Žiadny problém, ktorý súvisí so zdravím pokožky, by sa nemal prehliadať, bez ohľadu na jeho závažnosť. Ako je to so suchou pokožkou a jej liečením?

Mýtus číslo 1: Suchá pokožka = ekzém

Prejavy suchej pokožky sú veľmi podobné príznakom, ktoré sa objavujú v prípade ľahších foriem dermatitídy. Začervenané fliačiky na koži, tvorba šupiniek, silné svrbenie… ide o ekzém alebo suchú pokožku, ktorá akurát potrebuje rehydratáciu? Jasnú odpoveď na túto otázku vám dá jedine dermatológ. V každom prípade neplatí, že suchá pokožka sa automaticky rovná ekzematickému ochoreniu. Ekzém ako taký pretrváva dlhé roky, niekedy aj desaťročia, počas ktorých dochádza striedavo k zlepšeniu a zhoršeniu stavu. Toto sa suchej pokožky nemusí nutne týkať.

Mýtus číslo 2: Neskôr narodených sa problémy so suchou pleťou netýkajú

Pravdou je, že suchá pleť má tendenciu objavovať sa skôr o starších ľudí. Prečo? S pribúdajúcim vekom totiž pokožka stráca svoju vitalitu a lipidové vrstvy, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie prirodzenej vlhkosti. Čím je pleť staršia, tým horšie sa regeneruje – odumreté bunky tak ostávajú vo vrchných vrstvách pokožky a vzniká problém. To však neznamená, že niečo podobné nehrozí už mladým ľuďom v tínedžerskom veku. Popravde, suchá pleť nerozlišuje medzi pohlaviami a ani vekovými hranicami.

Mýtus číslo 3: Tendencie k prejavom suchej pleti nemožno zdediť

Na vzniku suchej pleti sa obvykle podieľa viacero faktorov súčasne. Častejšie ide o vonkajšie príčiny, teda ostrý ľadový vietor, suché a teplé (či studené) počasie či pôsobenie chemikálií. Tie preukázateľne zhoršujú či vyvolávajú stavy suchej pleti, možno ich však ovplyvniť. Horšie je to s faktormi vnútornými. K nim, okrem zdedených predispozícií, zaraďujeme napríklad aj hormonálne zmeny, ktoré sa človeka týkajú či chce, alebo nie. V súvislosti s uvedeným myslíme najmä na poruchy fungovania štítnej žľazy či obdobie menopauzy (v prípade žien).

Mýtus číslo 4: Suchú pokožku stačí mastiť mastným krémom

Proces ako sa starať o suchú pleť má svoje postupy a zákonitosti. Akýkoľvek krém vonkoncom nestačí. V prvom rade však treba postihnuté miesto zbaviť suchej a odumretej kože, inak by postihnutá pokožka nedokázala absorbovať použitý krém na suchú pleť.

Pripomíname, že exfoliácia musí byť šetrná a nemali by pri nej vzniknúť akékoľvek ranky. Až následne je možné na suché miesto na koži naniesť krém. Musí však ísť o špeciálny vyživovací krém pre suchú pokožku. Nemal by obsahovať parfumy, ani iné dráždivé látky. Naopak, pre pleť prospešné sú látky ako vitamín C, železo alebo rôzne antioxidanty.