Posted on
Vôňa ovplyvňuje našu náladu, naše pocity. Parfémy a vône tvoria neodmysliteľný doplnok ako žien, tak aj mužov. Kupujeme si ich v podobe parfumov, toaletných vôd, parfumovaných vôd alebo kolínskych. Vyberať si môžeme z rôznych kategórií vôní a podľa zloženia.

Pižmové parfémy

Pižmo, známe tiež pod pojmom mošus, sa radí medzi jedny z najstarších živočíšnych látok, ktoré sa používajú pri výrobe parfumov. Patrí stále medzi časti veľmi obľúbené.
Pižmová vôňa blahodárne pôsobí na našu psychiku, podporuje uvoľnené, povzbudzuje a dodáva dobrú náladu. Vďaka tomu sa využíva nielen na výrobu parfémov, ale tiež napríklad v aromaterapii. Okrem toho je považovaná za prirodzené afrodiziakum.
Vonným kompozíciám dodá pižmo jemnosť a zmyselnosť a vďaka dokonalým fixačným schopnostiam predĺži vôňu parfumu na koži. V malom množstve ho nájdete takmer v každom parféme.
Medzi pižmové vône patria napríklad Narciso Rodriguez For Her Fleur Musc Florale, Chloé L’Eau, Arman Acqua di Gi Profondo alebo Eisenberg J’OSE. Využite Black Friday 2022 a niektorý z nich si objednajte na stránkach notino.sk.

Charakter vône

Vôňa pižma sa označuje za vôňu čistoty. Je veľmi intenzívna, zmyselná, púdrová a sladká. Niekedy sú z nej cítiť korenené a drevité podtóny. Vôňu dodá mäkké, zmyselné a prenikavé tóny. V pižme sa nachádzajú substancie, ktoré sú obdobou feromónov a vďaka tomu pôsobia veľmi zmyselne.
Taká je napríklad vôňa Armani Acqua di Giò Profondo.

Ako sa pižmo získava?

Za objaviteľa pižmovej vône býva považovaný Marco Polo, ktorý sa s ňou stretol pri svojich cestách Kašmírom.
Pravé pižmo sa radí medzi živočíšne produkty. Zo svojich žliaz ho vylučujú samce kabarov pižmových, prevažne v čase, keď vábia samičky. Kabar pižmový je drobný prežúvavec, ktorý je chránený ako ohrozený druh.
Prírodné pižmo je surovina drahá a dokonca býva cenená viac ako zlato. Výroba živočíšneho pižma je v súčasnej dobe zakázaná. Je nahrádzané látkami, ktoré sa vyrábajú umelo. Parfumárstvo tiež využíva pižmo rastlinného pôvodu. Medzi najčastejšie využívané rastliny patrí archangelika lekárska, ibištekovec pižmový alebo kaukliarovka pižmová.