Posted on

Strom života je známym symbolom, s ktorým sa stretávame počas života a v rôznych jeho oblastiach. Často ho môžeme pozorovať v dekoráciách, šperkoch, rôznych kultúrach aj náboženstvách. Čo predstavuje strom života na stenu?

Označuje sa ako strom poznania, strom sveta a patrí medzi obľúbené symboly. Spája sa so životom, nesmrteľnosťou a plodnosťou. Pripomína nám, že človek nikdy nie je sám. Korene stromu siahajú hlboko do Zeme a konáre zas vysoko do neba. Vyživuje ho Matka Zem, zhora prijíma energiu zo Slnka. Strom je symbolom prepojenosti a súdržnosti.

Obraz strom života na stenu z dreva reprezentuje viacero oblastí. Väčšinou sa hovorí o 10, ktoré vám popíšeme v nasledujúcich bodoch.

1. Rodina a plodnosť – Strom života sa podobá na rodokmeň. Predstavuje spojenie medzi rodinou a jej predkami. Konáre predstavujú ako sa rodina rozvíja a rastie. Napriek tomu, že sú korene a konáre početné, sú v spojení s jedným kmeňom.

2. Rast a sila – Korene siahajú hlboko do pôdy. Vďaka tomu rastú aj vtedy, ak sa nachádzajú v neúrodnej pôde. Korene zaisťujú stromu istotu a stabilitu aj počas nepriaznivých podmienok. Vďaka tomu môžete túto symboliku preniesť aj do bežného života. Čím väčšie stromy sú, tým väčšiu silu predstavujú.

3. Prosperita – Stromy neposkytovali len útočište pred slnkom a búrkami, ale taktiež plodili mnohé pochutiny. Bez stromov by sa ľudský život ťažko rozvíjal.

4. Cyklus života – zmena ročných období, je na stromoch veľmi viditeľná. Vďaka nim sa dá skvelo pochopiť cyklus života, smrti a znovuzrodenia. Žiadna búrka netrvá večne, všetko sa časom uzdraví.

5. Mier – strom predstavuje pokoj a mier. Je symbolom relaxu a pokoja. V ich prítomnosti sa človek cítí oddýchnutí, uvoľnení a pokojní.

Prečítajte si: Strom života – význam a všetko čo potrebujete vedieť

6. Individuálnosť – každý strom je originálny a jedinečný. Symbolizuje tak osobný rast človeka, jedinečnosť ľudskej bytosti. Tak ako človeka formujú rôzne situácie, tak aj stromy počas života získavajú rôzne charakteristiky. Niektoré vetvy sa odlamujú a narastajú nové. To predstavuje ako rastieme ako ľudské bytosti a meníme sa.

7. Prepojenie – Korene sú s konármi prepojené vzájomne cez kmeň. Prepojenie stromu symbolizuje, že nie sme nikdy sami.

8. Hojnosť – napriek tomu, že na jeseň stratí strom všetky svoje listy, na jar ich v hojnosti opäť prijme. Strom života symbolizuje hojnosť okolo nás.

9. Prispôsobivosť – Listy stromu sa občas musia pootáčať za Slnkom. To symbolizuje, že ako ľudia by sme mali byť viac prispôsobiví v niektorých situáciách.

10. Nesmrteľnosť – počas zimy nám stromy prídu bez života a mŕtve. Na jar však opäť rozkvitnú a žiaria novými listami. Život a začiatok symbolizuje jar, počas ktorej pozorujeme na strome nové listy, ktoré symbolizujú nesmrteľnosť.