Dopravné nehody sa dejú denne a nikto nemá záruku, že sa nikdy nestane jednej účastníkom. Jedným zo spôsobov, ako zmenšiť toto riziko, je poznať príčiny, ktoré najčastejšie sú za vznikom dopravných nehôd a vyhýbať sa im.
Rozptyľovanie sa za volantom
Jednou z hlavných príčin dopravných nehôd je rozptýlenie a je jedno, o aké konkrétne ide. Môže ísť napr. o posielanie správ na mobile, konzumácia jedál, či v prípade žien nanášanie make-upu. Jedno však majú spoločné: odpútavajú vodiča od toho jediného, čomu má venovať pozornosť, čiže od riadenia vozidla.
Prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti
Ďalšou veľmi častou príčinou dopravných nehôd je prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti. Rýchlostné limity totiž nemáme kvôli tomu, aby mali policajti za čo vyberať pokuty, ale kvôli tomu, aby bola naše cesty bezpečnejšie. Preto sa za volantom nenáhlite. V lepšom prípade aj tak chytíte len ďalšiu červenú a v tom horšom budete musieť „otestovať“ svoje povinné zmluvné poistenie auta.
Neprispôsobenie rýchlosti poveternostným podmienkam
Na prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti nadviažeme neprispôsobením rýchlosti vozidla poveternostným podmienkam. Pretože úsek cesty, na ktorom je za sucha úplne bezpečné ísť 90 km/h, môže byť za hustého dažďa alebo počas zimy nebezpečný aj pri nižšej rýchlosti. V takých prípadoch preto treba spomaliť!
Jazda pod vplyvom
Tradičnou slovenskou „zábavkou“ je jazda autom pod vplyvom alkoholu. Aj napriek tomu, že sa dookola upozorňuje na toto závažné bezpečnostné riziko, v podstate denne sú na cestách vodiči pod vplyvom alkoholu (prípadne iných omamných látok). Stále tak treba pripomínať, že alkohol za volant nepatrí!
A mimochodom, ak spôsobíte dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, nečakajú vás len „opletačky“ s políciou. Budete sa musieť pripraviť aj na to, že poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené PZP, od vás bude vymáhať časť alebo celú sumu, ktorú „za vás“ vyplatila poškodenému.
Únava
Aj keď sa to nemusí zdať, tak podobne nebezpečné ako jazda pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok je aj šoférovanie v stave únavy. Aj ospalosť totiž spomaľuje reakčné časy vodiča a zhoršuje vnímanie. Táto „téma“ bude s príchodom hromadného „presúvania sa“ k moru o chvíľu aktuálna, keďže veľa ľudí takto cestuje v noci.
Zdroj obrázka:
Autor: bilanol / freepik.com