Ak bývate v bytovom dome alebo vás čaká sťahovanie sa do bytu, musíte počítať s jedným rizikom. Akým? Tým rizikom je možnosť, že budete mať hlučných susedov. Nemusia to byť vaši aktuálni, ale nikdy nebudete mať zaručené, že sa vedľa vás nenasťahuje niekto naozaj hlučný.

Zbaviť sa hluku prenikajúceho cez stenu nie je zložité

Nadmerný hluk je zrejme najčastejšou príčinou konfliktov medzi susedmi v bytových domoch. V tom lepšom prípade sa takéto konflikty dajú vyriešiť slušným rozhovorom, ale na ten je potrebná obojstranná dávka empatie.

Niektorí ľudia však s hlukom neprestanú, ani keď ich na to upozorníte. V takom prípade je najúčinnejším riešením účinná akustická izolácia. V prípade akustickej izolácie stien stačí izolovať stenu, ktorú so susedmi zdieľate a ktorou k vám preniká nežiaduci hluk.

V podstate jediným „rizikom“ je tu nesprávna voľba príliš hrubej akustickej izolácie, ktorá síce bude účinná, ale zároveň vám aj účinne zmenší miestnosť. Preto je potrebné nechať riešenie akustickej izolácie na odborníkov, ktorý vám navrhnú izoláciu, ktorá bude ideálnym kompromisom medzi účinnosťou a hrúbkou.

S hlukom medzi poschodiami to môže byť horšie

Komplikovanejšie je to s hlukom, ktorý sa šíri medzi poschodiami. Alebo presnejšie: s niektorým hlukom, ktorý sa šíri medzi poschodiami. Ak totiž ide o bežný hluk ako krik, hlasno pustený televízor a pod., riešenie je opäť jednoduché. Stačí vhodná zvuková izolácia stropu.

Častým problémom je však v takýchto prípadoch kročajový hluk.  Ten vzniká pri kráčaní, dupotaní, či posúvaní stoličiek. Skrátka pri kontakte s podlahou. Nejde však ani tak o jeho pôvod ako o fakt, že kročajový hluk sa prenáša stenami a tak naň má zvuková izolácia stropu len malý vplyv. Na takýto hluk je účinná len kročajová izolácia podlahy susedov nad vami.

 

Zdroj obrázka:

 

Autor: EyeEm / freepik.com

Od admin