Posted on

Rakovina prsníka, podobne ako iné druhy rakoviny, patrí medzi obzvlášť nebezpečné choroby. A nebezpečné môžu byť aj viaceré mýty, ktoré o nej kolujú, keďže veľakrát znižujú ostražitosť žien, ktoré potom zanedbávajú prevenciu. Ktoré mýty máme na mysli a ako to je s nimi naozaj?

Aký vplyv na riziko má výskyt rakoviny prsníka v rodine alebo veľkosť pŕs?

Jeden z najčastejších mýtov o rakovine prsníka, kvôli ktorému ženy zanedbávajú pravidelný ultrazvuk prsníkov Bratislava a prevenciu celkovo je, že postihuje len ženy, u ktorých sa v rodine už tento druh rakoviny vyskytol. Je síce pravda, že rakovina prsníka u blízkej príbuznej zvyšuje riziko, že ju dostanete aj vy, ale vyskytnúť sa u vás môže aj bez takejto rodinnej anamnézy. Dokonca až okolo 70 % žien s identifikovanou rakovinou prsníka je bez tohto ochorenia v rodine.

Ďalší mýtus hovorí, že ženy s malými prsiami majú menšie nebezpečenstvo rakoviny. Možno to teší ženy, ktoré majú malé prsia a túžia po väčších, ale v skutočnosti to nie je pravda. Na mieru rizika nemá veľkosť vplyv, iba ak na samotné vyšetrenie, keďže v niektorých prípadoch sa ženy s obzvlášť veľkými prsiami ťažšie vyšetrujú.

Ako je to s hrčkami a mastektómiou?

Nesprávne je aj myslieť si, že rakovina prsníka sa zákonite prejavuje hrčkou v prsníku. Tá síce môže byť jej indikátorom, ale to neznamená, že ak nemáte hrčku, nemáte rakovinu. Treba sledovať všetky možné zmeny na prsníkoch, čiže aj prípadné opuchy, podráždenú pokožku, bolesti, začervenania, zhrubnutú kožu, výtoky atď.

Na záver spomenieme ešte jeden častý mýtus (i keď ani ten nie je zďaleka posledný). Množstvo žien si myslí, že akonáhle absolvujú na chirurgii Trenčín mastektómiu, tak už nemôžu dostať rakovinu prsníka. Riziko rakoviny síce mastektómia znižuje až o 90 %, ale v minimálnej miere je stále prítomné aj po nej.

 

Zdroj obrázka:

 

Autor: Sean Nel / Stock.adobe.com