Posted on

Nejedna tehotná žena určite aspoň raz počula, že „jedno tehotenstvo =  jeden zub preč“. Z mnohých strán je totiž možné sa dopočuť, že tehotenstvo negatívne ovplyvní zdravie zubov budúcej mamičky. 

Ani nie zuby, ale skôr ďasná sú rizikové

 Ako to však je naozaj? Je pravdou, že prirodzené hormonálne zmeny počas tehotenstva sa môžu „premietnuť“ aj do ústnej dutiny. Avšak ani nie tak v súvislosti so zubami samotnými ako s ďasnami.

Vplyvom spomínaných hormonálnych zmien môže dochádzať k ľahšiemu prenikaniu škodlivín z povlaku zubov do ďasien. To zvyšuje riziko vzniku zápalového ochorenia. Takýto zápal, ktorý sa nazýva tehotenská gingivitída, sa vyskytuje u viac ako 30 % tehotných žien. Nie je to síce väčšina, ale rozhodne ide o značnú časť.

Problémy v ústnej dutine počas tehotenstva však vo veľkej miere závisia od jej stavu pred tehotenstvom. Ak ste sa doteraz správne starali o svoj chrup, nemusíte sa báť, že vplyvom tehotenstva nastane u vás tak radikálne zhoršenie, že budete musieť po tehotenstve absolvovať účinnú endodonciu niektorých zubov.

Ak ste sa dôkladne starali o svoj chrup pred tehotenstvom, rozhodne v tom nepoľavujte

Samozrejme, dôležité je pokračovať v dôkladnej starostlivosti o ústnu dutinu aj počas tehotenstva. To znamená čistenie zubov dvakrát denne a to nielen klasickou, ale aj medzizubnou kefkou. Počas tehotenstva by žena mala dvakrát navštíviť svojho zubára a „zavítať“ aj na dentálnu hygienu v rámci prevencie.

Rozhodne sa oplatí aj venovať čas výberu vhodnej zubnej kefky. Tá by mala kombináciou enzýmov a proteínov podporovať prirodzenú obranyschopnosť ústnej dutiny, vďaka čomu sa zlepší ochrana proti príčinám vzniku dentálnych problémov. V prevencii voči vzniku zubného kazu pomáha aj fluorid, takže je dobré vybrať si pastu, ktorá túto látku obsahuje.

 

Zdroj obrázka:

Autor: bbernard / Shutterstock.com