Posted on

Máte radi čokoládu a zároveň bozkávanie so svojím partnerom? Dobre robíte. Vďaka tejto kombinácii si môžete vytvoriť spokojný život. Celý rad štúdií dokazuje, že ako čokoláda, tak i bozkávanie má na naše telo rovnaké pozitívne účinky. Pýtate sa, prečo? Vďaka nim zaženieme stres a na tvári našich partnerov môžeme vykúzliť úsmev.

Pomocníci v boji proti stresu

So stresom sa potýka celá rada z nás. Komu sa vyhýba, ten má veľké šťastie. Pokiaľ chcete stres obmedziť, tak sa bozkávajte a konzumujte čokoládu. Vďaka tomu sa vám v mozgu zvýši hladina niektorých látok, ktoré majú pozitívny vplyv na našu náladu. A ktoré to sú? Predovšetkým je to serotonín, ktorého nedostatok má za následok depresie. V čokoláde ho síce nenájdeme, ale tá obsahuje látky, ktoré zvyšujú jeho obsah v tele.

Ďalšia látkou je dopamín. Jeho nedostatok spôsobuje nielen zlú náladu, ale aj únavu. K zvýšeniu jeho obsahu prispievajú látky v čokoláde obsiahnuté.
Na správanie a emócie má tiež vplyv fenyletylamín, ktorého hladina sa rýchlo zvyšuje v prípade stretnutie dvoch osôb, ktoré sú si veľmi sympatické. Niekedy býva nazývaný “drogou zamilovaných”. Pocit blaha a šťastia tiež zaisťuje anandamin, ktorého čokoláda obsahuje veľké množstvo.
A ešte niečo naviac
Vzhľadom k tomu, že sa pri bozkávaní vytvárajú sliny, v ktorých je obsiahnutý fosfor a vápnik, zabránite tak tvorbe zubného kazu. Ochranu zubov vám poskytne aj čokoláda, ale len taká, ktorá má vysoký obsah kakaa.

Tip pre vás: káva bez kofeinu