Krádež bicykla je nočnou morou každého cyklistu. Dámske i pánske bicykle denne miznú spred obchodov, úradov, ale aj z pivníc, vestibulov či garáží. Ide totiž o artikel, ktorý sa veľmi dobre predáva a nepatrí k najlacnejším. Pokiaľ vám záleží na zabezpečení svojho dvojkolesového tátoša, nepodceňujte význam zámku na bicykel. Aby ste si teda vedeli vybrať taký, ktorý vám bude vyhovovať najviac, prečítajte si náš článok.
Na zámku na bicykel sa neoplatí šetriť
Niektorí cyklisti si povedia, že nebudú zbytočne utrácať a kupovať drahý zámok na bicykel, veď svoj dvojkolesový dopravný prostriedok aj tak nechávajú bez dozoru len málokedy. Isteže, dlhý čas sa nemusí stať nič, no len raz postačí chvíľka a váš bicykel môže zmiznúť v nenávratne. Potom je už na sypanie si popola na hlavu neskoro. Preto radšej vyberajte medzi kvalitnejšími, hoci možno o niečo drahšími zámkami.
Najlacnejšie zámky na bicykel môžete dostať kúpiť už za niekoľko eur, no pravdu povediac na to, že vášho tátoša ochránia pred krádežou, by sme sa veľmi nespoliehali. Ostré kliešte vedia s takýmto typom zámku urobiť koniec v priebehu niekoľkých sekúnd, takže na spozorovanie a reakciu vám neostane veľa času. Preto odporúčame siahnuť radšej po masívnejších a prepracovanejších zámkoch, ktoré zlodejom podstatne znížia šance na úspech.
Aké typy zámkov na bicykel poznáme
To, o aký typ zámku sa jedná, čo sa týka vzhľadu a vyhotovenia, zistíte už na prvý pohľad. Vo všeobecnosti môže ísť o tieto typy (kvôli prehľadnosti sme ich zoradili od najlacnejšieho po najdrahší):
- Slučkový zámok – patrí medzi najľahšie a zároveň najlacnejšie. Tvorí ho oceľové lanko rozličnej hrúbky, povrch má obalený vrstvou gumenej hmoty, ktorá má za úlohu zabrániť poškriabaniu rámu na bicykli. Považuje sa za najnižší stupeň ochrany bicykla pred odcudzením.
- Prstencový zámok – používa sa skôr dodatočne. Vkladá sa nad zadné koleso bicykla a prostredníctvom poistného klinu zabraňuje kolesu, aby sa pretáčalo.
- Reťazový zámok – tvoria ho o niečo mohutnejšie očká kovovej reťaze, hrubé minimálne 4 mm. Často býva obalený tkaninou, ktorá chráni bicyklový rám. Takýto zámok je o niečo ohybnejší a ľahšie sa s ním manipuluje. Vďaka oceľovým očkám je tiež odolnejší voči prelomeniu.
- U-zámok – predstavuje zámok vyrobený z tvrdenej ocele, ktorý má charakteristický tvar písmena „U“. Spravidla má zámok priemer najmenej 1 cm, čo má významný podiel na jeho pevnosti. Nevýhodou však zostáva typický tvar, ktorý môže v niektorých prípadoch komplikovať možnosť upevnenia k predmetom so širším priemerom.
- Skladací zámok – svojím špecifickým dizajnom tvoreným navzájom poprepájanými plátmi z ocele pripomína skladací meter. Jeho výhoda spočíva v tom, že sa dokáže prispôsobiť najrôznejším predmetom, o ktoré ho chcete upevniť. Cenovo sa zaraďuje k finančne náročnejším zámkom na bicykel.
Zámok na bicykel treba tiež vedieť správne použiť
Mať kvalitný zámok rozhodne nestačí. Treba ho vedieť aj použiť, aby sa jeho potenciál využil naplno. Preto zámok na bicykel vždy pripevnite k pevnému predmetu, ktorý sa nedá zodvihnúť. Iba tak zlodej neodnesie zamknutý bicykel na niekam, kde bude môcť zámok v skrytosti rozpíliť. Zámok upevnite čo najvyššie nad zemou tak, aby kľúčová dierka smerovala k zemi. Vďaka tomu bude mať zlodej problém manipulovať s pakľúčmi.
Uistite sa, že medzi bicyklom, predmetom a zámkom je minimum priestoru. Nedostatok miesta opäť odradí prípadného zlodeja vyskúšať svoje zlodejské náradie. Svůj pánsky, či dámsky bicykel nikdy nenechávajte na zle osvetlených miestach, kde sa pohybuje málo ľudí. Ak si chcete svojho tátoša poistiť ešte viac, použite viac zámkov. Navyše, rozličné druhy zámkov odrádzajú zlodejov, keďže krádež výrazne komplikujú. Pred odchodom odmontujte všetky drahé komponenty na bicykel, ktoré na bicykli nie sú napevno. Ide predovšetkým o batériu elektrobicykla, cyklopočítače, e-bike displeje a podobne. Nezabúdajte, že príležitosť robí zlodeja.